Wersja archiwalna 2013-12-18 15:34:46

Nowy Duninów, dnia 18.12.2013r.

 

 

 

Dotyczy: Rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków w Nowym Duninowie gm. Nowy Duninów”

 

W odpowiedzi na zapytania Wykonawców – Zamawiający niniejszym  pismem podaje treść pytań i odpowiedzi:

 

Część 1

 

Pytanie 1.1.:

W celu przywrócenia równowagi stron pomiędzy zawierającymi umowę prosimy o ustanowienie kary umownej płatnej przez Zamawiającego z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn zawinionych przez Zamawiającego, za wyjątkiem sytuacji przewidzianych w art. 145 ustawy PZP, w wysokości 20% wartości wynagrodzenia umownego brutto.

Odp.

Zamawiający pozostawia zapisy projektu umowy dotyczący odstąpienia od umowy w dotychczasowym brzmieniu

 

Część 2

 

Pytanie 2.1:

Prosimy o potwierdzenie, że Inwestor poniesie koszty mediów na czas rozruchu oczyszczalni.

Odp.

Koszty mediów na czas rozruchu oczyszczalni poniesie Wykonawca robót

 

Pytanie 2.2:

Prosimy o skazanie odległości do miejsca poboru mediów na potrzeby budowy.

Odp.

Miejsce poboru mediów-istniejący budynek oczyszczalni ścieków

 

Pytanie 2.3.:

Prosimy o wielkości zabezpieczeń w miejscu poboru prądu na potrzeby budowy.

Odp.

Wielkość zabezpieczenia dla potrzeb budowy – instalacja 1-fazowa25A, trójfazowa-10A

 

Pytanie 2.4.:

Prosimy o określenie czy w miejscu projektowanej oczyszczalni są obiekty podlegające rozbiórce lub inne kolidujące z nową oczyszczalnią?

Odp.

W miejscu projektowanej oczyszczalni znajduje się zgodnie z projektem zagospodarowania oraz pozostałą dokumentacją do przebudowania jest odcinek kanalizacji sanitarnej DN250, rozbiórka części ogrodzenia oraz rozebranie chodnika. 

 

Pytanie 2.5.:

Prosimy o określenie, kto dostarczy wyposażenie obiektów w postaci sprzędu bhp i ppoż?

Odp.

Wyposażenie ppoż dostarczy Wykonawca, wyposażenie bhp Zamawiający

 

Pytanie 2.6.:

Czy Zamawiający dopuszcza zmianę sposobu fakturowania co miesięczne?

Odp.

Nie, fakturowanie zgodnie z zapisami projektu umowy.

 

Część 3

 

Pytanie 3.1.:

W opisie projektu budowlanego opisane jest, że nowy zbiornik retencyjny ścieków z kanalizacji wyposażony jest w ruszt napowietrzający (6 szt dyfuzorów) w celu odświeżenia ścieków. Źródłem sprężonego powietrza jest dmuchawa rotacyjna o wydatku Q=0,28m3/min. Natomiast w przedmiarze robót w zbiorniku retencyjnym nie ma wyposażenia w ruszt ani w dmuchawę. Proszę o wyjaśnienie.

Odp.

W zbiorniku retencyjnym projektowanym należy wykonać ruszt napowietrzający do wykonania z rury ciśnieniowej z dyfuzorami membranowymi do średniopęcherzykowego napowietrzania ścieków AKWATECH typ 50Pg (lub równoważne zgodnie z opisem). Montaż dyfuzorów (szt. 6) na ruszcie z rury 50PE PN4 przy użyciu łączników zaciskowo-uszczelniających.

Dane techniczne dyfuzorów:

- podstawa dyfuzora o średnicy 50mm, wykonana z polipropylenu z 30% włóknem szklanym,

- mocowanie na ruszcie- gwint zewnętrzny M14x1,25 + łącznik zaciskowo-uszczelniający,

- membrana dyfuzora wykonana z elastycznej, perforowanej powłoki, z mieszanki kauczukowej typu EPDM o grubości 1mm, powierzchnia czynna 10cm2,

- zalecany przepływ powietrza – 4m3/h.

Zamawiający informuje, iż ruszt napowietrzny i dmuchawy uwzględniono w przedmiarze poz. 43 instalacje sanitarne – „dostawa i montaż zbiornika retencyjnego o poj. 30m3 z TWS”

 

Pytanie 3.2.:

W opisie projektu budowlanego opisane jest, że należy wymienić ruszt napowietrzający w istniejącym zbiorniku retencyjnym, natomiast w przedmiarze robót nie przewidziano tych prac. Proszę o wyjaśnienie.

Odp.

W zbiorniku retencyjnym istniejącym należy wykonać ruszt napowietrzający do wykonania z rury ciśnieniowej z dyfuzorami membranowymi do średniopęcherzykowego napowietrzania ścieków AKWATECH typ 50Pg (lub równoważne zgodnie z opisem). Montaż dyfuzorów (szt. 6) na ruszcie z rury 50PE PN4 przy użyciu łączników zaciskowo-uszczelniających.

Dane techniczne dyfuzorów:

- podstawa dyfuzora o średnicy 50mm, wykonana z polipropylenu z 30% włóknem szklanym,

- mocowanie na ruszcie- gwint zewnętrzny M14x1,25 + łącznik zaciskowo-uszczelniający,

- membrana dyfuzora wykonana z elastycznej, perforowanej powłoki, z mieszanki kauczukowej typu EPDM o grubości 1mm, powierzchnia czynna 10cm2,

- zalecany przepływ powietrza – 4m3/h.

Zamawiający informuje, iż wymiana rusztu napowietrzającego w istniejącym zbiorniku retencyjnym uwzględniono w przedmiarze poz. 55 instalacje sanitarne – „Wymiana rusztów w istniejących SBR i STO”

 

Pytanie 3.3:

W opisie projektu budowlanego opisane jest, że w istniejących reaktorach należy wymienić ruszty napowietrzające tj w reaktorach SBR szt 6 i reaktorach STO szt 2.

Natomiast w przedmiarze w obmiarze jest kpl 1. Proszę o wyjaśnienie.

Odp.

W pozycji tej należy ująć koszt wykonania 6 szt rusztów napowietrzających w SBR i 2 szt rusztów napowietrzających w STO.

Ruszt napowietrzający w reaktorach SBR wykonany jest z dyfuzorami membranowymi talerzowymi drobnopęcherzykowymi 5 sztuk na 1 zbiornik. Dyfuzory są wykonane z materiałów odpornych na korozję (membrana EPDM – kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy). Konstrukcja dyfuzorów membranowych umożliwia okresowe wyłączenie dopływu powietrza do rusztu napowietrzającego, czyli prowadzenie cyklicznego procesu napowietrzania. Wydatek 1-do dyfuzora – ca 10 m3/h. Dyfuzory talerzowe są nakręcone bezpośrednio na wspawane wcześniej na rozdzielaczu nyple gwintowane (łączniki EBT) ze stali nierdzewnej kl. 0H18N9 R 1”.

 

Ruszt napowietrzający w reaktorach STO wykonany jest z dyfuzorami membranowymi talerzowymi drobnopęcherzykowymi 3 sztuki na 1 zbiornik. Dyfuzory są wykonane z materiałów odpornych na korozję (membrana EPDM – kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy). Konstrukcja dyfuzorów membranowych umożliwia okresowe wyłączenie dopływu powietrza do rusztu napowietrzającego, czyli prowadzenie cyklicznego procesu napowietrzania. Wydatek 1-do dyfuzora – ca 10 m3/h. Dyfuzory talerzowe są nakręcone bezpośrednio na wspawane wcześniej na rozdzielaczu nyple gwintowane (łączniki EBT) ze stali nierdzewnej kl. 0H18N9 R 1”.

 

Pytanie 3.4:

W opisie projektu budowlanego jest instalacja PIX-u, wyposażona w 3 pompki Alldos oraz zbiornikiem PIX o pojemności 1000 l dwupłaszczowym. Natomiast w przedmiarze nie ma zakupu zbiornika PIX. Proszę o wyjaśnienie.

Odp.

Zbiornik na PIX dwuplaszczowego o pojemności 1000 l uwzględnia w pozycja przedmiarowa 61 instalacje sanitarne  – „Chlorator C1-73. Masa do 0.05t. montaż sposobem półmechanicznym. Montaż instalacji PIX”,

Pytanie 3.5:

Aktualna decyzja wodno prawna jest wydana na wydajność 150m3/d, natomiast po wybudowaniu oczyszczalni ścieków wydajność oczyszczalni wzrośnie do 300m3/d. Czy po stronie wykonawcy jest uzyskanie nowej decyzji wodno prawnej.

Odp.

Uzyskanie nowej decyzji wodno-prawnej leży po stronie Inwestora

 

Pytanie 3.6:

Proszę o wyjaśnienie, czy istniejący agregat prądotwórczy posiadać będzie wystarczającą moc do zasilania rezerwowego rozbudowywanej oczyszczalni ścieków. Czy nie należy przewidzieć zakupu agregatu. Jeśli tak to proszę podać parametry.

Odp.

W cenie ryczałtowej należy uwzględnić zakup nowego agregatu prądotwórczego o mocy agregatu min. 52kW mocy znamionowej min. 48kW napięcie znamionowe 230/400V, silnik mocy min. 53kW, 4 rzędowy, pojemność skokowa od 4 do 5L, paliwo ON, instalacja 12V, obudowa wyciszona, z możliwością umieszczenia na podwoziu jezdnym wraz z dostarczeniem podwozia, układ samoczynnego załączania rezerwy

 

Pytanie 3.7:

Proszę o wyjaśnienie czy pod kontener na osad należy wykonać płytę fundamentową oraz wykonanie zadaszenia kontenera.

Odp.

Pod kontener przewidziana jest w dokumentacji do ułożenia kostka brukowa gr.8cm zamknięta obrzeżami, należy uwzględnić podbudowę z kruszywa łamanego gr. 10cm, oraz warstwę wyrównawczą z podsypki piaskowo-cementowej gr.2cm. Należy wykonać lekkie zadaszenie kontenera mocowane do niego w sposób umożliwiający szybki demontaż. 

 

Pytanie 3.8:

Proszę o sprecyzowanie pozycji przedmiarowej „ Instalacje sanitarne – wod-kan, wentylacja, ogrzewanie elektryczne” tzn:

- ile sztuk i jakiej mocy grzejniki elektryczne

- parametry wentylatorów dachowych

Czy w pomieszczeniu kraty nie należy przewidzieć wentylacji awaryjnej mechanicznej?

Odp.

Jako instalacja wentylacji awaryjnej mechanicznej należy zastosować 4 wentylatory dachowe (2szt. hala reaktorów, 1 szt. pomieszczenie prasy, 1 szt. pomieszczenie kraty i retencji) chemoodporne zapewniające min. 3 wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Wydajność 400÷600m3/h, prędkość obrotowa min. 900obr./min ze stałą prędkością, średnica przyłączeniowa 200mm, śr. wirnika 180mm. Praca podczas awaryjnego stężenia gazów wybuchowych, dla strefy 2 kat 3. Moc nominalna silnika 0,18 ÷ 0,25kW, napięcie 400V, stopień ochrony IP55. Wentylatory dachowe należy instalować na podstawach dachowych fi 200 mm

Grzejniki 6szt. o mocy 1200-1500W

 

Pytanie 3.9:

Proszę o wyjaśnienie czy należy zdemontować istniejąca szafę sterownicza i wykonanie nowej szafy sterowania oczyszczalni wraz z wizualizacją obejmującą pracę rozbudowanej oczyszczalni ścieków.

Odp.

Odpowiedź.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków obejmuje pozostawienie istniejącej szafy sterowniczej i wykonanie nowej szafy sterowniczej dla rozbudowywanego ciągu technologicznego.

Procesy technologiczne dla rozbudowanego ciągu technologicznego, napędy maszyn i urządzeń będą sterowane za pośrednictwem szafy sterowniczej nowo projektowanej, wyposażonej w sterownik przemysłowy PLC. System sterujący automatycznie rejestruje dane eksploatacyjne oczyszczalni i urządzeń w dłuższych okresach czasu (w tym ilości ścieków surowych i oczyszczonych).

System sterujący winien zapewniać:

- rejestr informacji o napływie ścieków i automatyczne dopasowanie przepustowości oczyszczalni,

- automatyczne sterowanie pracą oczyszczalni w sytuacji silnie zwiększonego napływu ścieków.

- kontrole stanu pracy urządzeń oczyszczalni ścieków,

- zakłócenia w pracy oczyszczalni z odczytem na tablicy informacyjnej (display) szafy sterowniczej.

Zastosowanie automatyki przemysłowej opartej na najnowszych osiągnięciach przemysłu elektronicznego w skuteczny sposób winno eliminować błędy obsługi oraz ograniczać pracę personelu do okresowej obsługi obiektu.

System sterowania będzie działał w oparciu o sterownik PLC z wbudowanym WEBSERWEREM, umożliwiającym realizację wizualizacji oczyszczalni ścieków przez internet, warunkiem jest stały dostęp do internetu oraz statyczne adresy IP.

Pozostałe materiały związane z praca oczyszczalni znajdują się w dokumentacji projektowej w części branża sanitarna.

 

Pytanie 3.10:

Proszę o wyjaśnienie jaki typ okien i drzwi ująć w wycenie. Wg przedmiaru okna i drzwi ujęto jako aluminiowe, natomiast zgodnie z opisem okna mają być PCV a drzwi stalowe. Prosimy zamieścić wykaz stolarki

Odp.

Należy zastosować okna z PCV oraz drzwi stalowe, wszystkie ocieplane, zewnętrzne z zamkiem. Wykaz załączono do dokumentacji.

 

Pytanie 3.11:

Brak wyłazu dachowego oraz okien połaciowych – czy ująć w wycenie

Odp.

Wykaz okien połaciowych znajduje się w wykazie, w pokryciu dachu należy uwzględnić montaż wyłazu dachowego.

 

Pytanie 3.12:

Czy zakup kontenera stalowego KP 7 leży po stronie Wykonawcy

Odp.

Zakup kontenera stalowego KP7 leży po stronie Wykonawcy

 

Pytanie 3.13:

Prosimy załączyć rysunki pomostu stalowego – wraz z zestawieniem stali

Odp.

Rysunki pomostu stalowego znajdują się w załączonej do przetargu dokumentacji. Zamawiający dodatkowo załącza zestawienie stali.  

 

Część 4

Pytanie 4.1:

Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie zakresu prac do wykonania w branży automatycznej. Z otrzymanych od Państwa materiałów (dokumentacji) brak jest projektu w branży automatyki. Do wyceny potrzebujemy specyfikacji zastosowanych przez projektanta urządzeń pomiarowych i materiałów montażowych tj. tlenomierzy, gęstościomierzy, przepływomierzy, sterowników PLC, kabli etc.

Odp.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków obejmuje pozostawienie istniejącej szafy sterowniczej i wykonanie nowej szafy sterowniczej dla rozbudowywanego ciągu technologicznego.

Procesy technologiczne dla rozbudowanego ciągu technologicznego, napędy maszyn i urządzeń będą sterowane za pośrednictwem szafy sterowniczej nowo projektowanej, wyposażonej w sterownik przemysłowy PLC. System sterujący automatycznie rejestruje dane eksploatacyjne oczyszczalni i urządzeń w dłuższych okresach czasu (w tym ilości ścieków surowych i oczyszczonych).

System sterujący winien zapewniać:

- rejestr informacji o napływie ścieków i automatyczne dopasowanie przepustowości oczyszczalni,

- automatyczne sterowanie pracą oczyszczalni w sytuacji silnie zwiększonego napływu ścieków.

- kontrole stanu pracy urządzeń oczyszczalni ścieków,

- zakłócenia w pracy oczyszczalni z odczytem na tablicy informacyjnej (display) szafy sterowniczej.

Zastosowanie automatyki przemysłowej opartej na najnowszych osiągnięciach przemysłu elektronicznego w skuteczny sposób winno eliminować błędy obsługi oraz ograniczać pracę personelu do okresowej obsługi obiektu.

System sterowania będzie działał w oparciu o sterownik PLC z wbudowanym WEBSERWEREM, umożliwiającym realizację wizualizacji oczyszczalni ścieków przez internet, warunkiem jest stały dostęp do internetu oraz statyczne adresy IP.

 

Część 5

 

Pytanie 5.1:

W związku z zapisami SIWZ „Zamawiający zastrzega sobie prawo korekty wartości ryczałtowej przedmiotu umowy zgodnie z danymi wynikającymi z kosztorysu szczegółowego ” wnosimy o jednoznaczne określenie rodzaju wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie jest ryczałtowe powyższy zapis przeczy definicji wynagrodzenia ryczałtowego. Zapis ten bardziej sugeruje rozliczenie kosztorysowe. Ponadto przedmiary zostały opisane jako materiał pomocniczy.

Odp.

Zamawiający zapisał w dokumentach przetargowych, iż wykonawca zobowiązany jest do określenia wartości ryczałtowe za przedmiot zamówienia. Natomiast dodatkowo Zamawiający określił zasady postępowania na wypadek wystąpienia określonych sytuacji, według których dopuszcza zmianę (otwarcie) ryczałtu. Takie zapisy pozwalają definiować wynagrodzenie jako tzw. mieszane, ryczałtowo – kosztorysowe

 

Pytanie 5.2:

W jaki sposób zostaną rozliczone z inwestorem prace konieczne do wykonania objęte projektem lub z innych względów konieczne a nie objęte przedmiarem?

Odp.

Zamawiający jako sposób rozliczenia określił cenę ryczałtową za wykonanie zakresów rzeczowych objętych dokumentacją projektową. W żadnym razie nie można traktować zakresów rzeczowych ujętych w dokumentacji projektowej a nie wskazanych w przedmiarach robót jako „roboty dodatkowe niezbędne do wykonania” (załączone przedmiary robót stanowią jedynie element pomocniczy).

 

Pytanie 5.3:

Prosimy o uzupełnienie przedmiarów o wymiany gruntów opisane w projekcie.

Odp.

Należy uwzględnić w wycenie robót ziemnych wymianę gruntu nasypów niebudowlanych w strefie przypowierzchniowej o gr. 0,9-1,2 oraz glin pylastych i pyłów w poziomie posadowienia fundamentów ścian zgodnie z dokumentacją techniczną część budowlana. Zasypkę i obsypkę fundamentów oraz podłoża pod posadzki należy wykonać z gruntów mineralnych niespoistych takich jak pospółka, żwiry, piaski grube zagęszczone do Id=0,97.  

 

Pytanie 5.4:

W przedmiarach ujęto zapuszczenie 30szt. igłofiltrów. Ilość ta jest nie wystarczająca do wykonania prac objętych zadaniem. Prosimy o korektę.

Odp.

Ujęta w przedmiarze ilość igłofiltrów jest szacunkowa. Wykonawca w ofercie winien skalkulować i ująć koszt robót odwodnieniowych niezbędny do wykonania prac objętych projektem.

Pytanie 5.5:

Prosimy o uzupełnienie przedmiaru o koszt pompowania wody. Przedmiar obejmuje tylko zapłukanie igłofiltrów a nie zostało ujęte pompowanie i związane z tym koszty.

Odp.

Koszt pompowania wody Wykonawca winien skalkulować i ująć w ofercie w zakresie niezbędny do wykonania prac objętych projektem.

Pytanie 5.6:

Czy do rozbiórki jest 52 czy 44 m ogrodzenia. W projekcie opisane są obie wielkości.

Odp.

Do rozbiórki jest 52mb ogrodzenia

 

Pytanie 5.7:

Czy właścicielem wszystkich elementów z demontaży i rozbiórek jest wykonawca czy Inwestor?

Odp.

Właścicielem urządzeń z demontażu (tj. pompy itp.) jest Inwestor, pozostałych elementów Wykonawca

 

Pytanie 5.8:

Prosimy o załączenie projektu konstrukcyjnego pomostów. W przedmiarze występują tylko pomosty m2 a pominięta została konstrukcja oraz brak projektów na tą część zadania.

Odp.

Rysunki pomostu stalowego znajdują się w załączonej do przetargu dokumentacji. Zamawiający dodatkowo załącza zestawienie stali z dodatkowym opisem.  

 

Pytanie 5.9:

Z jakiego materiału należy wykonać pomosty i ich przekrycie?

Odp.

Rysunki pomostu stalowego wraz z opisami znajdują się w załączonej do przetargu dokumentacji. Zamawiający dodatkowo załącza zestawienie stali z dodatkowym opisem.  

 

Pytanie 5.10:

Zgodnie z przedmiarem należy dokonać nasadzeń. Ani projekt ani przedmiar nie określają ich rodzaju. Prosimy o uzupełnienie.

Odp.

W opisie konstrukcji część 5 roboty uzupełniające znajduje się opis krzewów w gatunku tuja, ilość sztuk 202 zgodnie z przedmiarem. Można zastosować tuje zwykłą szmaragdową wysokość min. 1,2m.     

 

Pytanie 5.11:

W pozycji 105 przedmiaru ujęto 196m2 kostki do wykonania nawierzchni. Opis w projekcie mówi o 77m2 chodników i 11m2 placu pod kontener. Prosimy o określenie zakresu prac do wykonania.

Odp.

Należy wykonać wymianę starych chodników i wszystkie dojścia do oczyszczalni po jej rozbudowie, oraz utwardzenie placu pod kontener. Powierzchnia wszystkich nawierzchni z kostki wynosi 196m2. 

 

Pytanie 5.12:

W poz. 62 ujęto kompresor. Prosimy o wskazanie jego parametrów.

Odp.

Kompresor

- przeznaczony do sterowania pracą zaworów pneumatycznych

- z wahliwym tłokiem

-  2-cylindrowy

- bezolejowy

- zbiornik paliwa poj. min. 24l

- ciśnienie dop. 10 atm.

- silnik o mocy 0,75kW

 

Pytanie 5.13:

Prosimy o wskazanie gdzie w przedmiarze ujęto dostawę i posadowienie zbiornika technologicznego balastowanego betonem.

Odp.

Zbiornik balastowy wykazano w poz. 42 dostawa i montaż zbiornika retencyjnego o poj. 30m3, balast w części konstrukcyjnej poz. 31.

 

Pytanie 5.14:

Czy pomiar ścieków na wylocie oczyszczalni będzie realizowany przez istniejący układ.

Odp.

Pomiar ścieków na wylocie z oczyszczalni realizowany będzie za pomocą istniejącego układu pomiarowego – patrz pkt. 1.9. Pomiar ilości ścieków oczyszczonych – Projekt technologii. Nie przewiduje się dodatkowego opomiarowania np. studzienki ze ściekomierzem

Pytanie 5.15:

Prosimy o uzupełnienie przedmiarów o wewnętrzne sieci sanitarne i ogrzewani, wod-kan, wentylację i związaną z tym armaturę i wyposażenie

Odp.

Zamawiający nie będzie uzupełniał przedmiarów robót – przedmiary robót stanowią element pomocniczy. Wykonawca zobowiązany jest w cenie ryczałtowej uwzględnić wszystkie roboty (zakres rzeczowy) określone w dokumentacji projektowej.

 

Część 6

 

Pytanie 6.1:

Czy istniejące przyłącze ma wystarczającą moc dla potrzeb rozbudowanej oczyszczalni?

Odp.

Moc istniejącego przyłącza jest niewystarczająca dla potrzeb zasilania rozbudowanej oczyszczalni, po podpisaniu umowy z Wykonawcą Zamawiający wystąpi do Operatora o zwiększenie mocy, dokumenty w części elektrycznej przygotuje Wykonawca. 

 

Pytanie 6.2:

Jeżeli wystąpi potrzeba zwiększenia mocy na istniejącym przyłączu, to w jakim terminie zostanie wykonane przez Zamawiającego?

Odp.

Zwiększenie mocy nastąpi w terminie określonym w umowie zawartej z Operatorem.

 

Pytanie 6.3:

Czy będą potrzebne baterie kondensatorów? Jeżeli tak, to –prosimy o podanie typu i parametrów.

Odp.

Po rozbudowie będzie potrzebny montaż dodatkowego kondensatora 10kVR wraz z modułem stycznika i zabezpieczenia

 

Część 7

 

Pytanie 7.1.:

Wg SIWZ w zakres realizacji niniejszego zamówienia wchodzi przejęcie na czas budowy nadzoru technologicznego dotyczącego procesów oczyszczania. Proszę o potwierdzenie, że w tym czasie koszty obsługi i eksploatacji oczyszczalni np. energii, środków chemicznych, worków do kraty it. Będzie ponosił Zamawiający.

Odp.

W trakcie budowy nadzór technologicznego dotyczący procesów oczyszczania będzie sprawował Wykonawca. W tym czasie koszty obsługi i eksploatacji oczyszczalni np. energii, środków chemicznych, worków do kraty it. będzie ponosił Zamawiający.

 

Pytanie 7.2.:

Wg §11 Umowy Wykonawca będzie mógł wystawić faktury na zakończenie etapu I w październiku 2014 roku i za etap II w okresie maj do 15 czerwiec 2015. Tymczasem wzór harmonogramu rzeczowo-finansowego obejmuje działy dla roku 2014 i 2015. Czy należy wnioskować, że w w/w harmonogramie w roku 2014 należy przyjąć tylko koszt realizacji etapu I a w roku 2015 całego etapu II?

Odp.

Tak, w roku 2014 należy przyjąć zakres rzeczowy etapu I a w roku 2015 zakres rzeczowy etapu II – jest to zgodne z umową o dofinansowanie Inwestycji.

 

Pytanie 7.3.:

W projekcie branża sanitarna jest odniesienie do projektu zagospodarowania, jako opisującego studzienkę rozprężną przed przepompownią, proszę o uzupełnienie tego projektu lub rysunku technicznego w/w studzienki.

Odp.

Studnia rozprężna

        studnie z elementów betonowych wykonane wg normy DIN 4034 oraz PN-EN 1917/2004,

        należy stosować prefabrykaty betonowe posiadające badania, atesty oraz aprobaty techniczne   pozwalające na nie stosowanie dodatkowych powłok uszczelniających.

        kręgi betonowe Ø 1600 z betonu klasy C35/45 wibroprasowanego wg normy DIN 4034

        prefabrykaty z kręgów łączone za pomocą uszczelki

        stopień mrozoodporności F50

        stopień wodoszczelności W8

        odporności chemiczna na ścieki

        fabryczne stopnie złazowe ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej

        zwieńczenie studni z płyty studziennej z otworem pod właz

        właz żeliwny typu ciężkiego

        dno studni w postaci monolitycznego dna z kinetą przeznaczoną do przepływu ścieków

        połączenie studni z króćcami przyłączeniowymi zabezpieczone uszczelkami gumowymi

        rzędna dna studni względem terenu max. -4,5 m

 

Pytanie: 7.4.:

W załączonej do SIWZ dokumentacji technicznej brak jest rysunków modernizowanych obiektów tj.

- pompownia ścieków

- komora zasuw za pompownią (wg opisu technicznego fi 1200, wg kosztorysu fi 1600)

- studzienki fi 1600 wraz z kratą koszową

Proszę o uzupełnienie dokumentacji

Odp.

Studnia rozprężna

        studnie z elementów betonowych wykonane wg normy DIN 4034 oraz PN-EN 1917/2004,

        należy stosować prefabrykaty betonowe posiadające badania, atesty oraz aprobaty techniczne   pozwalające na nie stosowanie dodatkowych powłok uszczelniających.

        kręgi betonowe Ø 1600 z betonu klasy C35/45 wibroprasowanego wg normy DIN 4034

        prefabrykaty z kręgów łączone za pomocą uszczelki

        stopień mrozoodporności F50

        stopień wodoszczelności W8

        odporności chemiczna na ścieki

        fabryczne stopnie złazowe ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej

        zwieńczenie studni z płyty studziennej z otworem pod właz

        właz żeliwny typu ciężkiego

        dno studni w postaci monolitycznego dna z kinetą przeznaczoną do przepływu ścieków

        połączenie studni z króćcami przyłączeniowymi zabezpieczone uszczelkami gumowymi

        rzędna dna studni względem terenu max. -4,5 m

 

Komora Zasów

        studnie z elementów betonowych wykonane wg normy DIN 4034 oraz PN-EN 1917/2004,

        należy stosować prefabrykaty betonowe posiadające badania, atesty oraz aprobaty techniczne   pozwalające na nie stosowanie dodatkowych powłok uszczelniających.

        kręgi betonowe Ø 1600 z betonu klasy C35/45 wibroprasowanego wg normy DIN 4034

        prefabrykaty z kręgów łączone za pomocą uszczelki

        stopień mrozoodporności F50

        stopień wodoszczelności W8

        odporności chemiczna na ścieki

        zwieńczenie studni z płyty studziennej z otworem pod właz

        właz wykonany w postaci klapy ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej zabezpieczonej przed samoczynnym zamykaniem się oraz z zamknięciem zabezpieczającym przed otwarciem

        rzędna dna studni względem terenu max. -2,0 m

        wewnątrz studni zamontowany drabina zejściowa wykonana ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej.

Krata koszowa zostanie zamontowana w istniejącej przepompowni

 

Pytanie 7.5.:

Proszę o podanie parametrów technicznych zaprojektowanej w pompowni na wlocie ścieków surowych kraty koszowej

Odp.

Pompownia ścieków zostanie wykorzystany istniejący zbiornik pompowni, w którym należy zainstalować kratę koszową na przewód dopływowy fi 500 mm z kratą o prześwicie 10-12 mm z wciągarką elektryczną.

Konstrukcja kompletu kraty-ze stali nierdzewnej. Przepustowość obliczeniowa kraty powinna wynosić 35 m3/h. Przed przepompownią należy zainstalować zasuwę kanalizacyjną fi 500 w gruncie

z wyprowadzeniem trzpienia do powierzchni terenu.

W pompowni głównej należy wymienić istniejące pompy wraz z armaturą i osprzętem ze stali nierdzewnej.

Pompownię należy przykryć blachą z włazami na kratę koszową i pompy.

 

Pytanie 7.6.:

Wg opisu w projekcie Branża sanitarna, zarówno nowy jak i istniejący zbiornik retencyjny ścieków mają zastosować wyposażenie w ruszty napowietrzające. Ani w/w ruszty, ani ich zasilanie z dmuchawy nie są uwzględnione na rysunkach i schematach w załączonej dokumentacji. Proszę o przedstawienie rysunków technicznych obrazujących układu rusztów i rurociągów je zasilających dla zbiornika istniejącego i zaprojektowanego.

Odp.

Zamawiający dołącza rysunki rozmieszczenia rusztów napowietrzających w zbiorniku retencji, reaktora oraz stabilizacji tlenowej osadu. Opisy oraz schematy znajdują się w dokumentacji technicznej branża sanitarna oraz materiałach przetargowych. 

 

Pytanie 7.7.:

Proszę o załączenie do projektu dokumentacji technicznej Branża sanitarna rysunku obrazowującego układ i zasilanie rusztów napowietrzających w reaktorach SBR i zbiornikach STO.

Odp.

Zamawiający dołącza rysunki rozmieszczenia rusztów napowietrzających w zbiorniku retencji, reaktora oraz stabilizacji tlenowej osadu. Opisy oraz schematy znajdują się w dokumentacji technicznej branża sanitarna oraz materiałach przetargowych. 

 

Pytanie 7.8.:

Z opisu w projekcie wynika, że obiekty w istniejącej oczyszczalni tj. zbiornik retencyjny ścieków, zbiornik SBR czy zbiornik STO mają zostać wyposażone w nowe ruszty napowietrzające. Brak natomiast w załączonym przedmiarze robót nakładów na wymianę tych urządzeń, a także na dodatkowe prace konieczne do wykonania w związku z ich wymiana, np. opróżnienie zbiorników, oczyszczenie itp. Proszę o sprecyzowanie czy wymiana napowietrzania w istniejących zbiornikach jest planowana w ramach przedmiotowego zadania, a jeśli tak to jakie dodatkowe prace będą konieczne do zrealizowania w ramach modernizacji istniejących obiektów.

Odp.

Zgodnie z dokumentacją techniczną branża sanitarna ruszt napowietrzający w zbiornikach należy wymienić na nowy z uwzględnieniem wykonania czynności takich jak opróżnianie czy czyszczenie.

            

Część 8

Pytanie 8.1.:

 

Proszę uprzejmie o wyjaśnienie rozbieżności w materiałach przetargowych (brak spójności pomiędzy opisem technicznym a przedmiarem do kosztorysu w branży budowlanej):

1.      Kosztorys poz. 58, podano blacha trapezowa T180, a w opisie technicznym jest blacha trapezowa T18 , grub. = min. 0,5 mm, ocynk, powlekana, nie podano koloru.

2.      Kosztorys poz. 61, podano rynny dachowe z PCW, a w opisie technicznym jest blacha ocynkowana lub powlekana proszkowo.

3.      Kosztorys poz. 62, podano rury spustowe z PCW, a w opisie jest blacha ocynk powlekana lub malowana proszkowo.

4.      Kosztorys poz. 63, podano okna aluminiowe, a w opisie są okna białe z polichlorku winylu.

5.      Kosztorys poz. 64, podano drzwi aluminiowe jednoskrzydłowe, a w opisie są drzwi stalowe białe, ocieplone.

6.      Kosztorys poz. 66, podano skrzydła płytowe wewnętrzne, wejściowe, szklone, jednodzielne, a w opisie podano drzwi stalowe bez ocieplenia.

 

Odp.

Należy zastosować na pokrycie dachu blachę trapezową powlekaną (kolor zgodnie z dokumentacją tj. elewacje) T18, rynny i rury spustowe wykonać z blachy ocynkowanej powlekanej, okna z PCV, drzwi stalowe płytowe pełne malowane proszkowo, wszystkie ocieplane, zewnętrzne z zamkiem.  

 

Część 9

 

Pytanie 9.1.:

Proszę uprzejmie o wyjaśnienie rozbieżności:

w przedmiarze budowlanym poz. 27 mówi o izolacji cieplnej posadzek na gruncie z płyt styropianowych a na rysunkach jest podany gazobeton odm. 600 grub. 12 cm . Pytanie jest : co zastosować i o jakiej grubości ?

 

Odp.

Należy zastosować jako izolacje gazobeton odm. 600 gr.12cm zgodnie z dokumentacją

 

Część 10

 

Pytanie 10.1.:

Dotyczy kosztorysu branży budowlanej poz. 57.

Pomosty stalowe są na jednym rysunku "Rzut przyziemia". Rysunek zawiera wymiary w rzucie poziomym ale brak jest:

-/ wysokości kratek pomostowych,

-/ wymiaru oczek kratek pomostowych,

-/ grubości płaskownika kratek pomostowych,

-/ projekt nie zawiera informacji czy oprócz kratek potrzebna jest konstrukcja wsporcza, brak takich rysunków i zestawienia kształtowników i ich ciężarów,

 

Odp.

- krata zgrzewana obramowana pręt żłobiony, według DIN 24537,

- wymiar płaskownika 40 x 3 mm,

- oczko kraty 30 x 32 mm,

- systemowe uchwyty do krat pomostowych zabezpieczające przed unoszeniem,

- kraty ocynkowane ogniowo.

Pozostałe dane w dokumentacji technicznej

 

Część 11

 

Pytanie 11.1.:

 

Dotyczy kosztorysu w branży budowlanej poz. 119.

W przedmiarze jest opis "Przenośny żuraw słupowy obrotowy z napędem ręcznym na fundamencie" ale poza tym krótkim zdaniem w całej dokumentacji przetargowej nie ma więcej żadnych informacji. Proszę uprzejmie o przesłanie uzupełniających rysunków i pozostałych danych umożliwiających wycenę.

 

Odp.

      żurawiki przeznaczone do zabudowy na terenie oczyszczalni ścieków, pompowni itp.

      łatwość montażu – stopa żurawia przykręcana do podłoża śrubami

      wysięgnik montowany do słupa przy pomocy sworzni – łatwość transportu i przemieszczania na obiekcie

      słup żurawia wsuwany w stopę – kilka stóp i jeden słup „obsługuje” więcej urządzeń

      łatwość manewrowania – bezsmarne, niekorodujące łożysko obrotu

      udźwig do 400 kg

      wraz z kwasoodporną linką stanowią podstawowe narzędzie umożliwiające łatwy dostęp i serwisowanie pomp

      napęd ręczny

      max. wysięg min. 150cm

Załączamy przykładowy schemat wyciągarki

Część 11

 

Pytanie 11.1.:

I) :

Wobec braku informacji w kosztorysie proszę uprzejmie o wyjaśnienie i uszczegółowienie zapisu z projektu umowy do przetargu :

?w  umowie par. 1 , pkt. 2 , podano: wykonanie przez wykonawcę na własny koszt tablic informacyjnych  i pamiątkowych ?.

Tablice informacyjne

 to przypuszczam, że dotyczy typowego oznakowania budowy na czas wykonywanych prac.

Wyjaśnienia wymagają tablice pamiątkowe

 ? dotyczyć to pewnie będzie tablic z zapisami o UE i dofinansowywanym projekcie ale potrzebne są pozostałe dane jak :

-z czego mają zostać wykonane tablice,

-jakie wymiary tablic,

-gdzie i na jakiej wysokości mają zostać zamocowane,

-ile sztuk ?

II) :

Proszę uprzejmie o odpowiedź czy wykonując zlecone prace można bez obaw przyjąć do swobodnego wykorzystania czas pracy od 7:00 do 15:00 lub dłużej czy też trzeba liczyć się z utrudnieniami w postaci takiej że np. chcąc rozpocząć pracę o godz. 7:00 faktycznie będą potrzebne jeszcze

każdego dnia jakieś pozwolenia i uzgodnienia z Zamawiającym i z którego to powodu do pracy będzie przystępować się z kilkudziesięciominutowym lub kilkugodzinnym opóźnieniem ?

 

Odp.

Zgodnie z umową o dofinansowanie zostanie zamontowana 1 tablica pamiątkowa oraz 1 tablica informacyjna zgodnie z wymogami instytucji dofinansowującej zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006r. , wysokość dołu tablicy min. 2m od poziomu terenu. Tablica odporna wpływ warunków atmosferycznych.

Czas pracy w dni robocze i soboty można przyjąć od 7:00 do 15:00, możliwe jest przedłużenie czasu pracy po uzgodnieniu z Inwestorem.

 

 

Pliki powiązane:

 

 

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Jakowska Katarzyna
  • Data udostępnienia w BIP: 2013-12-18
  • Informacja zaktualizowana przez: Jakowska Katarzyna
  • Data ostatniej aktualizacji: 2013-12-18 15:34:46
  • Liczba odsłon: 155
  • wróć do wersji akturalnej
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 3222540]

przewiń do góry